christophe-andreden-korkunun-psikolojisi

Christophe Andre’den Korkunun Psikolojisi… Fobileri ,korkuları ve kaygıları besledikleri kaynaklarla birlikte ele alarak tanımlayan, çözüm ve tedavi yolları sunan önemli bir kitap. Korku mekanizmalarımızın bazen rayından çıkabileceğini ve böyle durumlarda duygusal beynimizin devreye gireceğini anlatan bir başvuru kitabı.

Bazen hayat kurtarır, bazen de hayatı mahveder… Kişiyi çoğu şeylerden mahrum eder, yıpratır, yalnızlığa iter. Hepimizi etkiler. Dünya nüfusunun yarısı için bir engeldir. Her on kişiden birinin özgürlüğünü çalar. Etkisi zamanla artar, bunalımlara sürükler. Bize bu kadar zarar verdiği halde varlığına muhtaç olduğumuz duygudur korku…
Fransa’nın en iyi korku ve fobi uzmanlarından biri olan Crihtophe Andre, kendi terapi seanslarından yola çıkarak korkunun biyolojik ve evrimsel yönünü gözler önüne seçiyor.
Christophe Andre Paris Sainte-Anne Hastanesi’nde psikiyatr olarak çalışmaktadır. Fobiler, korkular ve anksiyete üzerine çeşitli araştırmalar yapmıştır. Yazdığı kitaplar büyük ilgi görmüştür.

Kişinin korkularını dinlemesi gerekir. Korkular tehlikeler karşısında değerli bir alarm sistemidir. Kimi zaman bu sistem bozulur, korku bir tür alerji gibi alıp başını gidebilir ve fobiye dönüşebilir. Kişi alerjik, diyabetik ya da astım hastası olabilir; bu durumlar elinde değildir.

Aynı şekilde bu çok büyük, aşırı, denetlenemeyen korkulardan da sorumlu değildir. Korkmak, kişinin tercih edebileceği bir şey değildir ve çok korkmayı ise hiç istemez ama korkuya karşı daha iyi tepki vermeye hazır olmak için korkuyu daha iyi anlamayı tercih edebilir.

“İş yaşamınızın gölgeleri üzerine bilgilendirici bir bakış” (Psychologies)
“Fobilerin, kaygıların ve diğer panik durumlarının anlaşılması üzerine Kopernik Devrimi’ne benzer bir yapıt.” (Le Figaro)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here