Che Guevara'dan Küba Günlüğü

Che Guevara’dan Küba Günlüğü Che’nin katıldığı Küba Devrimi’nin hikayesi en ince ayrıntılarına kadar anlatılıyor.

Che, Meksika’da aldığı gerilla eğitiminden sonra Castro’nun başını çektiği devrimcilere katılır. 1956 yılının sonlarında ise Küba’ya geçer. Diktatör Batista’nın ordularına karşı yürütülen bir mücadelenin de öyküsüdür. Che’nin yazdığı Küba Günlüğü’nde bir devrimin yolculuğuna çıkacaksınız.

Gerilla kumandanı olan Che büyük askeri dehasıyla ve siyasi zekasının örnekleriyle baş başa kalacaksınız. Kitap sadece bir askeri anı kitabı olmamakla birlikte devrimci dayanışma ve fedakarlığında bir örneği. Che emperyalizme karşı nasıl mücadele ettiğini anlatıyor.

Che Guevara Kimdir?
Portekiz edebiyatının dünyaca ünlü yazarlarından biri olan Jose Saramago 16 Kasım 1922 yılında Portekiz’in Azinhaga Ribatejo kentinde doğmuştur.
Yoksul bir köylü ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Lizbon’da öğrenim gören yazar bu sırada kırsalda çalışmıştır. Ekonomik nedenlerden ötürü okulu bırakmak zorunda kalmıştır.
Makinistlik eğitimi aldıktan sonra teknik ressamlık, editörlük ve çevirmenlik gibi birçok iş yapmıştır. 1993 yılında Kanarya adalarına yerleşen Jose Saramago Pilar del Rio ile evlenmiştir. 18 Haziran 2010 yılında hayata gözlerini yummuştur.
Roman, deneme, şiir ve oyun kitapları yazan Jose Saramago’nun ilk kitabı olan Günah Ülkesi 1947 yılında yayımlanmıştır. Bu kitabından sonra uzun bir müddet roman yazmamıştır. Düz yazılarında nokta ve virgülden başka noktalama işareti kullanmamıştır. Üslubunda ise muzip bir tavır görülür. Bu onu diğer yazarlardan ayıran önemli bir etkendir.
1966 yılında Muhtemel Şiirler kitabıyla edebiyata dönen yazar Ricardo Reis’in Öldüğü Yıl romanında Avrupa’da gittikçe artan faşizme karşı bir eleştiri niteliği taşır.
1991 yılında yayımladığı İsa’ya Göre İncil kitabında ise şeytan ve Tanrıyı ters yüz ederek kilisenin onu aforoz etmesine neden oldu. 1995 yılında en büyük romanlarından biri olan Körlük kitabını yayımlamıştır. Bu kitabında ise ne kahramanların ne de mekanların yeri belli değildir.
Okuyucuyu sadece körlükle baş başa bırakmak istemiştir. İnsanların maddi körlüğün özelinde nasıl manevi körlük yaşadıklarını anlatmaya çalışmıştır. Ayrıca bu eseri sinemaya uyarlanmıştır.
Yazarın son kitabı olan Kabil’de ise kutsal kitaplarda adı geçen Habil ile Kabil’in hikayesini anlatmıştır. Bu kitabında yazar herkesin bildiği üzere Kabil’i kötü kardeş olarak yazmamıştır. Kendi kaleminden çıkan farklı bir dinler tarihi kitabı olarak değerlendirilmiştir. (Kaynak: Sözcü)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here