Bunun Siyasetteki Adı Nepotizm'dir!

CHP‘nin 31 Mart Yerel Seçimler için açıkladığı aday listelerine örgütlerden, tabandan tepkiler yükselmeye devam ediyor. Dün, İstanbul eski milletvekili Barış Yarkadaş’tan da eleştiri geldi. Yarkadaş eleştirilerini twitter hesabından açıkladı.

Listelere Tepkiler Büyüyor

Barış Yarkadaş aynı zamanda Kemal Kılıçdaroğlu’nun 10 Mart 2018 tarihinde Tüzük Kurultayı’nda söylediği “Herkes ön seçime girecek, atama sistemini azaltacağız” sözlerinin yer aldığı bir de video paylaştı.

CHP Ataşehir, CHP Adalar, CHP Muğla ve Zonguldak Ereğli yönetimin istifası üzerine CHP’de ön seçimin tekrar gündeme gelmesine sebep oldu.

Barış Yarkadaş’ın twitter hesabında paylaştığı tweetler…

1- Tam bir yıl önce; CHP Beykoz ve Ümraniye İlçe Başkanlığı’ndaki “Tüzük Kurultayı” gündemli toplantıda üyelerimize seslenmiş ve şunu söylemiştim: “CHP Genel Başkanı, MYK ve PM üyeleri, milletvekilleri, belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri ÖN SEÇİMLE BELİRLENMELİDİR…”

2- CHP İstanbul Milletvekili olarak yaptığım çağrılarda, partinin tüm yöneticilerinin HAKİM HUZURUNDA yapılacak ve ÜYELERİN katılacağı bir ön seçimle belirlenmesini talep etmiştim. Bu talebimi Kartal, Beykoz, Ümraniye ve Kartal’da yapılan toplantılarda da üyelerimizle paylaştım.

3- Ve yine tüm önerilerimi on madde halinde 9-10 MART 2018 tarihinde Ankara’da yapılan CHP Tüzük Kurultayı’na yazılı olarak sundum. Tüm yöneticileri ve adayları üyelerin seçmesini, delegelik sistemine son verilmesi gerektiğini söyledim. Bu önerilerime tüm partimiz şahittir.

4- Ancak ne yazık ki; genel seçimlerin erkene alınacağını bilen ve hazırlıklarını buna göre yapan CHP Gnl Mrk, ön seçimi keyfi bir biçimde kaldırdı. Çünkü; milletvekilleri listeleri, Nepgenel merkezin ihtiyacına göre belirlenecekti. İstediklerini yaptılar. Parti 3.5 puan kaybetti!

5- Lafı uzatmayalım… Ve bugün; üyeye dayalı ön seçimi kaldıran, örgütü yoksayan, eğilim yoklaması bile yaptırmayan genel merkez yönetimi, liyakati kaldırdı; listeleri eş – dost – akraba ile doldurdu. Bunun siyasetteki adı NEPOTİZM’dir! Bu yöntem CHP’ye yakışmamaktadır.

6- CHP Genel Merkezi bu keyfi yöntemiyle, adına BAŞKANLIK denilen ucube sistemi beslemektedir. Bu yöntem sosyal demokratların olamaz. Olmamalıdır! Ortalığa saçılan listeleri gördükçe, 9-10 Mart 2018’de yaptığım uyarının haklılığı bir kez daha ortaya çıkıyor. Tablo herkesi üzüyor.

7- Yönetim, ön seçimden kaçtıkça, listeleri “eşi dostu akrabayı ayazda bırakmayalım” anlayışıyla hazırladıkça, tabanımızın motivasyonu kırılmakta, sandığa olan ilgisi en alt düzeye inmektedir. Yönetimi uyarmayı misyonum gereği borç olarak görüyor ve ciddiyete davet ediyorum!

8- Genel Başkanımız Sn. @kilicdarogluk 10 Mart 2018 tarihindeki Tüzük Kurultayı’nda talebimiz üzerine “Herkes ön seçime girecek, atama sistemini azaltacağız” demişti. Eğer; üyeye dayalı ön seçim için sandık kurulsa, bugün yaşanan tartışmalara şahit olmayacaktık…

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here