Brett Kavanaugh Davası Olaylı Bitti. Donald Trump’ın Yüksek Mahkeme Adayı Brett Kavanaugh bir çok kadına cinsel tacizden dolayı dün yargılandı.

Brett Kavanaugh Neden Suçlanıyor?

Önceki gün ise aralarında Hollywood yıldızı Amy Schumer ve ünlü model Emily Ratajkowski’nin de bulunduğu bir çok kişi Brett Kavanaugh’u protesto etti. Protesto gösterisinde 300’den fazla kişi gözaltına alındı.

Brett Kavanaugh Davası Olaylı Bitti

Dün ABD Senatosunda yapılan yargılamada Cumhuriyetçilerin yargıcı Brett Kavanaugh’un suçsuzluğuna karar verildi.

Senato 50-48 bir oylamayla 6 Kasım’daki kongre seçimlerinden sadece bir kaç hafta önce ülkenin gündemine oturan cinsel, şiddet, ayrıcalık, alkol kullanımı gibi tartışmaların ardından 53 yaşındaki Kavanaugh, mahkemeden yapılan açıklamaya göre Baş Yargıç John Roberts tarafından yemin edecek. Trump, Twıtter üzerinden yaptığı açıklamada Senatonun onayını alkışladığını belirtti.

Bu sonuç Demokratlar için ağır bir darbe olarak nitelendiriliyor. senato çevresinde bulunan kadınlar ise verilen yanlış karar için “utanç verici” diyerek bağırarak tepki gösterdiler.

Kavanaugh, üniversite profesörü Blasey Ford 1982 yılında Washington’da bir lise öğrencisine yaptığı cinsel tacizden dolayı suçlanmıştı.
Dünkü yargılanmayı televizyondan yaklaşık 20 milyon kişi izledi. Trump ise suçlamada bulunan Ford’la dalga geçmişti.

6 Kasım öncesinde yaşanan bu önemli davanın ardından Demokratlar bu durumu nasıl lehine çevirecekleri merak konusuyken. Amerika’da yapılan yorumlara göre Trump’un cinsiyetçi yaklaşımından dolayı kadınların büyük tepkisini aldığı ve seçimlerin sonucunu kadınların belirleyeceği konusunda derinleşiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here