Bir İnsanı Sevmekle Başlar Her Şey Mahal Galata'da

Bir İnsanı Sevmekle Başlar Her Şey oyunu tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Türk edebiyatının en iyi hikayecilerinden biri olan Sait Faik tiyatro seyircisiyle buluşuyor. “Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlar her şey” cümlesinin esasında iki önemli yazara ait olduğunu bilenlerin sayısı azdır. Zira internet sitelerinde bu sözün sahibiyle ilgili yanlış bilgi paylaşanlar da oldu.

Dostoyevski ‘Budala romanında “Dünyayı güzellik kurtaracak” derken, Sait Faik ise ‘Alemdağı’nda Var Bir Yılan’ adlı öyküsünde “bir insanı sevmekle başlar her şey” diyordu.

‘İşte o benim. Ben, sandallar içinde bir sandal, denizler içinde bir deniz, insanlar içinde bir
İnsan, Sait Faik.’

“Sivriada gecelerinden Burgazada’nın lodoslu sabahlarına, oradan yağmurlu bir gecede Atikali’ye, oradan şehrin yüreği Beyoğlu’na, efsanevi Haliç’e, hayatın hızlı yaşandığı Yorgiya’nın mahallesine, oradan Galata köprüsüne buram buram deniz ve edebiyat kokan bir İstanbul ve öykü yolculuğu… Sait’in peşinde Sotiri, kalbinde Eleni, yanı başında Orhan Veli, düşlerinde Panço, bir elinde kalem kâğıt, bir elinde rakı kadehi, ayaklarının dibinde kum, balık, martı ve gözlerinde insan sevgisi…Kara Kutu oyuncularıyla bir kez daha seyirciyle buluşuyor sevgili Sait Faik.”

Oyun, 31 Mayıs Cuma günü saat 21:00’da Mahal Galata’da sahnelenecek.

Adres: Bereketzade Mahallesi, Camekan Sokak No:5 Rauf Bey Apartmanı Galata Beyoğlu/İstanbul

Oyunun Künyesi 
Yazan: Sait Faik Abasıyanık
Oyunlaştıran: Jale Sancak
Yöneten: Egemen Sancak
Oyuncular: Egemen Sancak, Ozan Elaltunterin, Emir Baran Sezginer
Teknik Uygulama: Berkay Gülek
Foto-Video: Utku Kocabey

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here