Bahar Yorgunluğundan Nasıl Kurtuluruz?

Bahar Yorgunluğundan Nasıl Kurtuluruz? Halsizlikle birlikte ortaya çıkan yorgunluğun üç çeşidi bulunmaktadır.

1. Kronik yorgunluk sendromu: Altı aydan fazla süren ve tedavisi zor olan nörolojik ve psikolojik sebeplere dayanan bir yorgunluk çeşididir.

 2. Psikolojik yorgunluk: Kişilerin çevresel faktörlerden dolayı yakalandığı ve psikatrik destekle iyileşebileceği bir yorgunluk çeşididir.

3. Bahar yorgunluğu: Mevsimsel nedenler dolayı ortaya çıkan bir yorgunluk tipidir.

Bahar yorgunluğu ortaya çıkan nem artışından dolayı oluşur. Güneşin ışığının dik gelmesi ve ısınan deniz suyunun buharlaşması sonucu ortaya çıkan nem ne yazık ki bahar yorgunluğuna neden olabiliyor. Bu yüzden kendimizi bitkin hissedebiliriz. Hava sıcaklığıyla nem miktarı birbirine yakın olduğu için vücutta halsizliğe neden olur.

Bahar yorgunluğu boğaz, burun ve orta solunum yollarında ödemlere neden olur. Ayrıca akciğere giden oksijen miktarı azalır. Bu yüzden kan damarları büzüşmeye başlar. Damarlar büzüştüğü içinde mide de gastrit etkisi ortaya çıkar. Troidlerde hormon salgısı azalır. Kalp ve damarlar daralmaya başlar ve hipertansiyon, kalp krizi gibi etkiler oluşmaya başlar.

Ciltte ki damarlar da büzüştüğü için ciltte pullanma ve saç dökülmesi meydana gelir. Oksijen kaybı olacağı için baş dönmesi ve dengede zorluk yaşanabilir.

Peki, bahar yorgunluğu etkisinden nasıl kurtulabiliriz?

İmkanınız varsa bahar ayına giriş dönemlerinde bir kaç günlüğüne şehir dışına tatile çıkmanızı öneririz.

Sabahları aç karınla en az beş dakika kadar yürüyüş yapın. Bu yürüyüşleri güneşli havada yapmanızı öneririz.

Sabahları 10-15 dakika karnınız açken jimnastik yapın. Fakat bunu yaparken vücudunuzu çok fazla yormamaya dikkat edin.

Bol bol meyve ve sebze tüketin. Mevsime uygun meyve ve sebzeleri tüketmenizde fayda var.

Bahar aylarında vücut çok fazla vitamine ihtiyaç duyar. Bol bol B ve C vitamini tüketmelisiniz. Domates, patates, kayısı ve magnezyum, çinko gibi mineralleri tüketmeniz gerekiyor.

Günde en fazla üç litre su içmelisiniz. Yemek yemeden ve yatmadan önce vücudunuzun suya ihtiyacı olacaktır.

Düzenli uyuyun. Uyuduğunuzda günün stresini üzerinizden atın ve yatağa uzanır uzanmaz uyumaya çalışın. Uyku ritminizi bozmayın.

Hoşlandığınız hobileri yapın. Sevdiğiniz kitapları okuyun veya filmleri izleyin.

Bu tip havalarda alkolü azaltmanızda fayda var. Alkol yorgunluğunuzu daha da fazlalaştıracaktır. Buna kola ve kafeinde dahil…

Çok fazla karbonhidrat tüketmemelisiniz. Pasta, kek, çikolata, börek gibi unlu gıdaları tüketmeyi azaltın. Çok fazla tahıl ve şeker tüketmeyin. Bunun yerine tam buğdaylı, yulaflı, kepekli, çavdarlı tahılları tüketmeniz çok daha faydalı olacaktır.

İşe veya okula giderken kahvaltı yapmadan evden çıkmamalısınız. Bahar yorgunluğuyla birlikte tansiyon düşüklüğü oluşabilir.

Çok ağır yağlı yemekler tüketmeyiniz onun yerine zeytinyağlı sebze yemeklerini tüketmenizde yarar var.

Kızarmış et yerine haşlama, ızgara gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Az az ve sık öğünlerle beslenin. Bol bol mevsim meyvesi tüketin ve su tüketin. Çok fazla kahve tüketmeyin. Koyu demli çay yerine bitkisel çaylar tüketmenizde fayda var. Günde en az yarım saat tempolu yürüyüşler yapın. (Kaynak: Ataşehir Memorial Hastanesi)

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here