Andrey Tarkovski'den Şiirsel Sinema

Andrey Tarkovski’nin Şiirsel Sinema kitabı kendisinin söyleyişilerinin yer aldığı bir derleme kitap diyebiliriz. Tarkovski yapı olarak eleştirilerden ve röportajlardan hoşlanmayan biri olmasına rağmen bu kitabın sinema severler için anlamlı ve okunması gereken bir kitap olarak görüyorum. Kitapta Tarkovski sinemasının tüm detaylarını öğrenebilirsiniz.

İlk filminizde ne anlatmak istiyordunuz?

Savaşa karşı duyduğum bütün nefreti aktarmak istiyordum. Çocukluk temasını seçtim, çünkü çocukluk savaşla en fazla çeli­şen haldir.

Siyah beyaz film çeken ve renkli sinemadan haz etmeyen yönetmenin meslekle alakalı tüm sırları yer alıyor. Tarkovski sinemayı sanatsal olarak değerlendirip daha çok içe dönük, karakteristik filmler çeken bir yönetmen.

Dünyanın gidişatından kaygılanan karakterlere ilgi duyuyorum.

Sinemayı popüler kültürden uzak, pazarlama aracı olarak görmeyen ve belirli bir seyirci kitlesine sahip herkesin izlemediği kaliteli bir yönetmen.

Dünya mükemmel olmadığı için sanat vardır

Tarkovski filmlerini entelektüel kesimin daha çok izlediğini söylememiz doğru olur. Rus yönetmen Tarkovski için sinemanın filozofu desek yanlış olmaz.

  “Bütün sanatlar entelektüeldir, ama bana göre, bütün sanatlar hepsinden de fazla sinema- her şeyden önce duygusal olmalı ve kalbe hitap etmelidir. Sinemanın kendine özgü olan yanı, zamanı mühürlemesidir; sinema, zaman heykeltıraşlığıdır. Başka hiçbir sanat bu yetiye sahip değildir; hâlâ zamanın yatağındayız çünkü. Ben de kendimin şiirsel sinema akımı içine yerleştirilebileceğime inanıyorum, çünkü anlatı bakımından katı bir gelişme çizgisi ve mantıksal bağlantılar peşinden gitmiyor, kahramanımın eylemine gerekçeler aramaktan hoşlanmıyorum. Gerçek bir sanatçı deney yapmaz, bulur. Bulamazsa, bütün çalışması mahvolur. Renkli filme karşı, siyah-beyazı sevmemin asıl sebebi budur; siyah-beyaz filmin ifade gücü son derece yüksektir ve seyircinin dikkatini dağıtmaz. Bugün ise bir sanatçı artık kaba taslaklar çizmemeli, eskiz karalamalarıyla uğraşmamalı, önemli filmler yaratmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here