Amerikalı Seçmenler Adayları Tanımıyor… Amerikalı seçmenlerin üçte biri oy verecekleri adayları tanımıyor. Geçtiğimiz iki yıl boyunca Amerika Kongresi için yapılan seçimlerde kayıtlı seçmenlerin yaklaşık üçte biri oy verdikleri parti adaylarını tanımıyor.

6 Kasım’da yapılacak olan seçimler yaklaşırken geçtiğimiz Eylül ayında yapılan anket sonucunda Amerikalı seçmenlerin bir çoğu oy verecekleri adayları tanımıyor. Bu nedenle politikacıların televizyonu ve reklamları neden bu derece önemsedikleri de bu anketle ortaya çıkmış oldu.

Amerikalı Seçmenler Adayları Tanımıyor (Fotoğraf: Reuters)

Kasımdaki seçimlerin Trump için zorlu geçmeyeceği düşünülse de seçimlere cinsiyet kavramının damga vuracağı konuşulmaya başlandı.

Seçimlere katılan adayların tanınmaması ve seçmenlerin seçimlere yönelik motive edilmesi için adayların sıkça TV programlarına katılmaları ve milyon dolar reklam harcamaları ödemelerinin nedeni olarak oy kullanacak kişilerin adayları yeterince tanımıyor olmasından kaynaklandığı yapılan ankette sonuçlandı.

6 Kasımda yapılacak olan seçimde adayların isimlerinin oy pusulasında olmayacak olması, seçimlerin referandum şeklinde olması sebebiyle Donald Trump için bu seçimler kritik olarak görülmüyor.

Columbia Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Robert Erikson yapılan anketle ilgili olarak seçmenlerin parti bazında, Trump’ın sevilmemesine rağmen yerel adaylara göre daha fazla oy aldığını söyledi.

Cumhuriyetçi kayıtlı seçmenlerin yüzde 34’ünün ve Demokrat Partili kayıtlı seçmenlerin yüzde 32.5’inin partililerin kendi bölgelerindeki kongre adaylarının isimlerini bilmedikleri belirtildi.

Kuzey Carolina Üniversitesi siyaset bilimi profesörü Marc Hetherington, kongre adayı aday tanıma seviyesinin son seçimlerle ilgili olduğunu söyledi.

Hetherington, “İnsanlar diğer tarafa karşı oy kullandıkları kadar kendi taraflarına oy vermiyorlar” dedi. “Bu günlerde isimlerin ne olduğu, kim olduğu önemli değil.”

Amerikalı yetişkin seçmenlerin yaklaşık yüzde 54’ü Trump’ın başkanlığı ele geçirme şeklini onaylamadıklarını ve Demokratların Kongre’de oy vermeyi umdukları partinin genel bir sorusunda 9 puanlık bir yol açtığını söylediler.

Bu seçimlerde cinsiyet önemli

Demokratların, Trump’un gündemine daha etkili bir şekilde karşı çıkmak için kullanabilecekleri çoğunluğu kazanmak için Beyaz Saray’da 23 sandalye almaları gerekiyor.

George Washington Üniversitesi’nde siyasal yönetim profesörü olan Michael Cornfield, partinin ve aday tanınmasının ötesinde, cinsiyetin seçmen kararlarında bu yıl önemli rol oynayabileceğini söyledi. Bunun nedeni ise #MeToo hareketi ve Trump’ın yargıtay adayı Brett Kavanaugh’un etrafındaki protestolar bu eğilimi canlandırdı. (Kaynak: Reuters)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here