Türk müziğinin unutulmaz sesi Alpay geçmişten günümüze en güzel şarkılarını İzmir halkı için seslendirecek.

Konser, 16 Temmuz Salı günü saat 21:00’da Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu,
İzmir’de gerçekleşecek.

Adres: Cemal Gürsel Cad. Hasan Ali Yücel Blv., 2009. Sk.
BOSTANLI / İzmir

Alpay Kimdir?
Alpay, Türk Hafif Müziği ses sanatçısıdır. Tam adı Alpay Nazikioğlu’dur.
18 Temmuz 1935’te Ankara’da, ailesinin tek çocuğu olarak doğdu. Çocukluğu Saraçoğlu Mahallesi’nde geçti. İlk ve ortaokulu Ankara Koleji’nde okudu. Atatürk Lisesi’ne kaydoldu. Lise yıllarında Ankara Demirspor ve Gençlerbirliği’nde futbol oynadı. Genç Milli Futbol Takımı’na seçildi. Dersleri kötü gidince Gazi Lisesi’ne geçerek diplomasını buradan aldı. Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi ancak mesleğiyle ilgili olarak hiç çalışmadı.
Sahneye ilk defa, Hukuk Fakültesi son sınıfındayken, Büyük Sinema’da amatör olarak çıktı. 1962 yılında «Kara Tren» adlı düzenlemenin radyolarda çalınmasıyla ün kazandı. Kara Tren, 1964 sonrasında bu kez Alpay’ın ilk grubu olan “Alpay ve Arkadaşları” eşliğinde yeniden kaydedildi.
1972 yılında Alpay, “Üç Hürel” grubu ile birleşti. Ve “Aşk Böyledir-Gönüllerde Bahar” plağını yaptılar. Birlikteleri uzun süreli olamadı. Bu plağı takiben Alpay, “Oksijenler” ile birlikte 1973’te “Can Karagözlüm” plağını yaptı.
Alpay, Gezi Direnişleri sırasında Ankara’da başından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük için “Ethem’in Sessiz Çığlığı” isimli bir şarkı yaptı.
«Esteralla Del Mar», «Norma Mia», «Cennet Yolu», «Sen Gidince», «Fabrika Kızı», «Eylül’de Gel», sanatçının en önemli parçalarıdır.
NOTLAR:
– Babası Turhan Cemal Bey, Devlet Demir Yolları’nda bürokrat olarak uzun yıllar çalışmış ve buradan emekli olmuştur. Annesi CHP başkatibesi olarak yıllarca görev yapmış olan Daime Hanım’dır.
– Baba soyu, Naziki Dergahı’na dayanan ve soyadını da buradan alan Alpay’ın, anne tarafı ise ünlü asker sülalesi Hersekli Mehmet Ali Paşa, dolayısıyla Hüsrev Gerede ve Servet Paşa’ya kadar uzanmaktadır. Alpay; Şanar Yurdatapan, Lale Mansur ve ünlü Mason Üstadı Can Arpaç’la da kuzendir.
– Alpay’ın babası ile Fenerbahçe’nin unutulmaz futbolcularından Alaaddin Baydar kardeş çocuklarıdır. Alpay’ın aile büyükleri arasında çok sayıda Fenerbahçeli olmasına karşın, Alpay takım tutmamaktadır.
– Soyadının anlamını Alpay şöyle anlatıyor: “Babamın dedesine ya da dedesinin babasına, Padişah, “Naziki Efendi” dermiş. Çok nazik bir insanmış. Soyadı kanunu çıktıktan sonra bizim aile de bunu soyadı olarak almış”
– Alpay, dört evlilik yaptı ve bu evliliklerden Tuluğ, Çağla ve Zeynep adlarında üç kızı oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here