Afrika’nın Divası Angélique Kidjo Üç kez Grammy Ödülü’nü alan Angélique Kidjo  uluslararası müziğin en büyük sanatçılarından biri ve kariyer hayatına on üç albüm sığdırmış. Time ona “Afrika’nın en büyük divası” unvanını verdi. BBC, 50 kıtanın en ikonik figürü listesinde yer verdi.

2011 yılında The Guirdian ise dünyanın en başarılı 100 kadınından biri olarak seçti. Forbes, Afrika’nın en güçlü ünlüleri listesinde ilk sıraya koydu. Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nda 2016 yılında Uluslararası Af Örgütü’nün ödülü olan Kristal Ödülü’nü aldı.

Batı Afrika şarkıcısı ve söz yazarı olan Kidjo aynı zamanda  UNICEF Uluslararası İyi Niyet Elçisi. Birden fazla kültürün müziğini sesiyle birleştiren Kidjo Afrika müziğinin yanı sıra R&B, funk ve caz formatında şarkılar söyleyerek Avrupa ve Latin Amerika’nın melodilerini müziğine yansıttı.

Kidjo , Bono, Peter Gabriel, John Legend, Gilberto Gil, Alicia Keys,  Dave Matthews, Philip Glass, Ziggy Marley, Henri Salvador, Herbie Hancock gibi dönemin önemli müzisyenleriyle birlikte çalıştı.

DJIN DJIN adlı albümüyle 2008 yılında En İyi Çağdaş Dünya Albümü kategorisinde Grammy Ödülü’nü kazandı: OYO albümü 2011 yılında yine Grammy’e aday gösterildi. 2014 yılında My Life, My Music isimli anı kitabı ve on ikinci albümü EVE büyük beğeni kazandı. EVE albümü de 2015 yılında En İyi Dünya Müzik Albümü dalında Grammy’i kazandı. 2015 yılında Kidjo, Orings Philharmonique Du Luxembourg ile Sings’i piyasaya sundu.

Kidjo, dünya çapında bir çok kadın ve çocuklar için yardımlarda bulunan, sosyal sorumluluklarda görev alan hayırsever biri.. 2006 yılında Batonga Vakfı’nı kurarak kadınlara ve çocuklara yardımcı oluyor. UNICEF ve OXFAM’ın iyi niyet elçisi.  Sanatçı geçtiğimiz aylarda yeni albümü Remain Light albümünü çıkardı.

Alkışlarımla,

Yurda Yurtseven

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here