Açık Aile Dada Salon'da

Açık Aile sahnelendiği günden itibaren tiyatroseverlerin ilgi gösterdiği oyunlar arasında yer alıyor. Oyun, orta sınıf evliliklerde yaşanan sorunları anlatan bir oyun. Kapitalizmi ve yarattığı modern toplumu en iyi ve anlamlı bir şekilde eleştiren oyuncu, yönetmen Dario Fo aynı zamanda bir tiyatro karikatürcüsü diyebiliriz.

“Başımız dimdik yürüyoruz; çünkü boğazımıza kadar bok içindeyiz” saptamasını yazdığı oyunlarda görebiliyoruz. Dario Fo, Toplumsal Ajitatör, Radikal Palyaço ve Tiyatro Karikatürcüsü’yle Nobel Edebiyat Ödülü’nünde sahibi olmuştur.

Dario Fo, Franca Rame ile birlikte bu oyunu sahneye uyarlamışlar. Açık Aile oyununu evlilik kurumuyla birlikte, kadın-erkek ilişkilerini trajikomik bir şekilde anlatıyor. Kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği mizahi bir dille bize aktarıyor.

Yaşanan aldatma, aldatılma konularını mizahi bir dille aktarıyor. Sürekli kendine yeni sevgililer bulan bir koca ve buna tepki olarak trajikomik intihar girişiminde bulunan bir kadın. Bir gün koca, ilişkilerde devrim yapmak ister. Sistemin dayattığı ilişki kalıbını yıkarak karısını açık bir ilişkiye ikna eder. İki tarafta istediği zaman istediği ilişkiye rahatça girebilir. Erk’in iki yüzlü ahlakçılık tüm çıplaklığıyla ve mizahıyla ortaya çıkıyor. Kocanın poligami önerisi, söylediği gibi karısıyla eşitlenmek için değil, kendi hareminin sefasını sürmek içindir.
Oyunun Künyesi
Yazan: Dario Fo – Franca Rame
Çeviren: Füsun Demirel
Yönetmen: Dersu Yavuz Altun
Oynayanlar: Özge Özberk – Kubilay Penbeklioğlu
Yönetmen Yardımcısı: Çağlar Tüfekçi
Genel Koordinatör: Emre Işındağ – İsmail Aksoy
Çevre Düzeni/ Kostüm: Onur Özcan
Müzik Ses Tasarım: Metin Bahtiyar
Işık: Harun Özden
Yapım: Tiyatro Yeniden/ Sahne Maslak
Oyun, 07 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Duru Tiyatro Büyük Salon İstanbul’da sahnelenecek…

Oyun, 19 Haziran Çarşamba günü saat 21:00’da Dada Salon Kabarett’de sahnelenecek.

Adres: Fulya Mahallesi Büyükdere Caddesi Quasar Tower No:76 Şişli/İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here