2000 Yıllık Tiyatro Yeniden Yaşatılacak
2000 Yıllık Tiyatro Yeniden Yaşatılacak

Laodikya Antik Kenti’nde bulunan ve Helenistik dönemin en görkemli tiyatrolarından olan tarihi yapı için restorasyon çalışmaları başladı.

Tiyatroyu özel kılansa 2200 yıllık bir geçmişe sahip olması. Laodikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek tiyatronun orijinalliğinin bozulmadan yeniden ayağa kaldırılacağını açıkladı.

Buradaki kazı çalışmaları 2003 yılından beri sürüyor. Pamukkale Üniverisetesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığındaki ekip tarafından yürütürülüyor. Tiyatronun restorasyon çalışmalarının büyük bir bölümü tamamlandı.

Şimşek, “M.Ö. 2. yüzyılda yapıldığını tespit ettiğimiz bu tiyatro, 3. yüzyılda yaşanan bir depreme bağlı bir restorasyon geçirmiş. 5. yüzyılın başında da sahne binası, kentin sur duvarının bir parçası olarak kullanılmış. Tiyatronun alt kaveyası mermerden, üst kaveyası ise travertenden yapılmış. Yaptığımız çalışmalarda özellikle alt kaveyada bulunan mermer basamakların çok kırılmış olduğunu fark ettik. Burada tamamlama yöntemine gidiyoruz. Eski, düzgün kesilmiş moloz taşlarla tamamlama yapıyoruz. Üst kaveyada ise çok az bir eksik var. Analizini yaptırdığımız traverten ocaklarından getirilen taşlarla bu kısımda restorasyonu sürdürüyoruz” dedi.

2200 yıllık tiyatronun restorasyon çalışmalarının 1,5 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Haziran ayıyla birlikte Laodikya Antik Kenti yeniden ziyarete açılacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here