1984 Tiyatro Sahnesinde

Dünyaca ünlü yazar George Orwell‘ın 1949 yılında yazdığı 1984 isimli eseri tiyatroya uyarlandı. Kitabın çıktı yıllarda kısa sürede kült bir okuyucu kitlesine sahip oldu.

Yazar 1984 kitabıyla Büyük Birader, Düşünce Polisi, 101 Numaralı Oda, 2+2=5 gibi terminolojileri ve kavramları günümüz lugatine katmıştır.

Roman üç ayrı rejimle yönetiliyor. Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya. Sovyetler Birliği Okyanusya’ya benzetiliyordu. Burası itaat eden ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan bir halkın yaşadığı yerdi. Halkın bütün hareketleri, düşünceleri ve tavırları izleniyordu.

Muhalif tarafta ise yeraltı örgütü var. Kardeşliği temsil eden örgütün lideri Goldstein fakat toplumun düşmanı olarak biliniyor. Romanın baş karakteri ise Winston. Winston romanda bir çok olaya dahil oluyor. Romanın okuyucuya sorgulattığı cümle ise şu Büyük Birader ve Goldstein gerçekten yaşıyor mu?

Son derce distopik olan roman 1984, Dünya Perdecileri tarafından tiyatro sahnesine aktarıldı.

Oyunun Künyesi 

Yazan: George Orwell
Yöneten: Perdeciler
Çeviri: Celal Üster
Oyuncular: Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levend Yılmaz, Aytaç Öztuna, Hüseyin Demir, Hüseyin Uçurtma

1984 Büyük Gözaltı 18 Aralık Salı günü saat 20:00’da Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde sahnelenecek.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here