1984 - Büyük Gözaltı İzmir'de

1984 – Büyük Gözaltı İzmir’de George Orwell’ın unutulmaz eseri 1984 kitabı tiyatroya uyarlandı. George Orwell’in unutulmaz eseri 1984 kitabından tiyatroya uyarlanan oyun tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Günümüze ışık tutan ve dünya çapında etkiler yaratan kitap hâlâ en çok okunan kitaplar arasında yer alıyor.

Dünyaca ünlü yazar George Orwell’ın 1949 yılında yazdığı 1984 isimli eseri tiyatroya uyarlandı. Kitabın çıktı yıllarda kısa sürede kült bir okuyucu kitlesine sahip oldu.

Yazar 1984 kitabıyla Büyük Birader, Düşünce Polisi, 101 Numaralı Oda, 2+2=5 gibi terminolojileri ve kavramları günümüz lugatine katmıştır.

Roman üç ayrı rejimle yönetiliyor. Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya. Sovyetler Birliği Okyanusya’ya benzetiliyordu. Burası itaat eden ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan bir halkın yaşadığı yerdi. Halkın bütün hareketleri, düşünceleri ve tavırları izleniyordu.

Muhalif tarafta ise yeraltı örgütü var. Kardeşliği temsil eden örgütün lideri Goldstein fakat toplumun düşmanı olarak biliniyor. Romanın baş karakteri ise Winston. Winston romanda bir çok olaya dahil oluyor. Romanın okuyucuya sorgulattığı cümle ise şu Büyük Birader ve Goldstein gerçekten yaşıyor mu?

Son derce distopik olan roman 1984, Dünya Perdecileri tarafından tiyatro sahnesine aktarıldı.

Oyunun Künyesi 
Yazan: George Orwell
Yöneten: Perdeciler
Çeviri: Celal Üster
Oyuncular: Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levend Yılmaz, Aytaç Öztuna, Hüseyin Demir, Hüseyin Uçurtma

Oyun, 22 Temmuz Pazartesi günü saat 21:00’da Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

Adres: Cemal Gürsel Caddesi Hasan Ali Yücel Blv. 2009. Sokak Bostanlı/İzmir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here